Taslama Mukavva Kutu

Taslama mukavva kutu ve kağıt mukavva ambalajların hammaddesi çok değerli bir madde olan Selüloz’dur. Selüloz, özel olarak yetiştirilen ağaç ve bitkilerden elde edilmektedir. Uygun kargo avantajları, kolay işlem ve dayanıklılık, üretimde karton ve kağıt mukavva seçiminin ana nedenleridir. Çeşitli miktarda ve farklı kalitede olan karton malzemeden sonsuz şekil ve formda karton mukavva ambalajlar üretilebilir. Taslama Mukavva Kutu Karton içerikli malzemelerin hammaddesi kağıttır. Kağıdın da işlenmesi mukavvanın işlenmesi kadar kolaydır. Günümüzde üretilmekte olan çeşitli kağıtlar arasında ambalaj kağıtları da çeşitli şekil ve şekillerde üretilmektedir. Karton ve kağıt ambalajlar, ambalajlamanın en ekonomik yollarından birini oluşturmaktadır. Son vakitlerde artan teknolojik ilerlemeyle birlikte daha az hammade ile daha sağlam ancak daha ince daha ucuz ve daha hafif karton mukavva imalatı yapılabilmektedir. Kolay üretim ve sağladığı ekonomik avantajları sayesinde kağıt ve karton endüstirisinde kendine vazgeçilmez bir yer edinmiştir.

Taslama Mukavva Kutu Fiyatları

Taslama mukavva kutu
Taslama mukavva kutu

​Mukavva karton fiyatları diğer ambalaj malzemelerine göre nispeten uygundur. Kağıt yukarıda da bahsettiğimiz gibioluklu mukavva kutunun hammaddesidir. Kağıdın piyasası da hayli olarak mukavvanın piyasasını etkilemektedir. Bu aynı un piyasasının ekmek piyasasını etkilemesi gibidir.  Bu yüzden de mukavva kutu fiyatlarında kağıt ücretleri doğrudan pay sahibidir. Tercih edilecek olan mukavva kutudaki kağıt miktar oranı ne kadar yüksekse karşılaşacağınız fiyat da tabi olarak aynı oranda yüksek olacaktır. Bu sebeple oluklu mukavva kutu fiyat teklifi alırken ya da fiyat araştırması yaparken gramajına dikkat etmelisiniz. Bu yüzden ilk dikkat edeceğiniz husus kolinin, kutunun mukavemet bilgileriyle gramaj bilgileri olacaktır.

Taslama Mukavva Kutu Firması

Taslama Mukavva kutu üretiminde ölçüler de fiyat üzerinde etkilidir. Kutu ölçüleri, en, boy ve yükseklik şeklinde ifade edilir.  Bu ölçülere göre firmalar üretimler yapılmakta ve fiyatlandırma tercihinde bulunmaktadırlar. Kutu ölçüleri arttıkça kullanılacak olan kağıdın miktarı da artacağından mukavva kutu fiyatları da artmaktadır. Yine eğer ambalajlanacak ürün hassas ise daha yüksek kalitede ambalaj kullanılması gerekecek ve gramaj artışı olacaktır. Bu ise doğrudan mukavva ücretinin artmasını sağlayacaktır. Bunlara ilave olarak kağıt cinsi ve kalitesi de mukavva üzerinde etkilidir. Örneğin; testliner kâğıt ile orta kalitede bir kutu elde edilebilirken Kraft kâğıt kullanımıyla daha üst kalitede mukavva kutular ede edilebilir. Bu durum kutulardaki kağıt yoğunluğunu ve ağırlığını da artıracağı için fiyatlandırnada da artışa neden olmaktadır.  Karton Kutu Ambalaj hakkında da detaylı bilgi almak için göz atabilirsiniz.